Historia Szkoły Podstawowej nr 260 …
… jako samodzielnej placówki rozpoczęła się 1 września 1966 roku. Szkoła znajduje się na warszawskim Dolnym Mokotowie, a dokładniej na osiedlu mieszkaniowym Sielce.
Cofnijmy się jednak do roku 1954. Wtedy to właśnie w nowo wybudowanych budynkach przy ulicy Zakrzewskiej zaczęły funkcjonować dwie szkoły – podstawowa i XXXIV Liceum Ogólnokształcące. Obie szkoły przez około 12 lat stanowiły jedną placówkę. W roku 1966 szkoły rozdzielono i każda z nich zaczęła żyć własnym życiem (choć do dziś połączone są podziemnym tunelem). Liceum od 23 kwietnia 1991r. nosi imię Miguela de Cervantesa. Szkoła Podstawowa nr 260 kilka lat później otrzymała imię Jana Matejki.
Dwaj panowie G: Grzesiuk i Gagarin
Sielce to ciekawe i wielce charakterystyczne miejsce w Warszawie. To tu, przy ulicy Tatrzańskiej, przed wojną mieszkał znany warszawski bard Stanisław Grzesiuk. Czytając jego biografie dowiadujemy się także, że chodził do podstawówki nr 113 na Chełmskiej! Mural przedstawiający podobiznę artysty znajduje się na budynku przy ulicy Jurija Gagarina. Ulica ta dawniej nazywała się Nowoparkowa. Krąży legenda, że to właśnie Nowoparkową jechał Gagarin będąc w Warszawie po swoim słynnym locie w kosmos i dla upamiętnienia tego wydarzenia zmieniono nazwę ulicy na Jurija Gagarina. Jednak analiza dat temu przeczy. Lot odbył się 12 kwietnia 1961r, nazwę zmieniono 8 czerwca 1961r, wizyta Gagarina w Polsce miała miejsce między 20 a 22 lipca. Może Gagarin jechał już po ulicy Jurija Gagarina?
A ulica Zakrzewska? Kiedyś nazywała się Lisia Droga, potem Gwiaździarska.
Bogactwo szkolnych kronik
Ale wróćmy do roku 1966. 1 września nastąpiła inauguracja roku szkolnego 1966/1967 już w samodzielnej szkole podstawowej. Szkoła otrzymała sztandar, nie miała jednak ani patrona ani hymnu. Sztandar można obecnie zobaczyć na parterze szkoły w szklanej gablocie.
O historii szkoły dowiadujemy się z kronik, które dostępne są w bibliotece. Najwcześniejsze wzmianki o życiu szkoły pochodzą już z końca lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Wielkie albumy, choć mają formę kroniki, nazwano wtedy „Współpraca szkoły ze środowiskiem”. Znajdują się tam notatki, zdjęcia, wycinki prasowe, pamiątkowe wpisy i dokumenty z dawnych lat. Zobaczymy tam dawnych dyrektorów, nauczycieli, uczniów, gości przybywających do szkoły, reportaże z wycieczek klasowych, opisy dokonań poszczególnych klas oraz życia szkolnego. Jednak najważniejszy album, wyróżniający się spośród innych kolorem oraz ozdobną złotą czcionką, pochodzi z roku1996. Od tego roku rozpoczyna się historia Szkoły Podstawowej nr 260 imienia Jana Matejki.
Imię, sztandar, hymn… i król Hiszpanii
W czasie, gdy dyrektorem szkoły była pani Michalina Bakoń pojawiła się myśl, by nasza szkoła zyskała imię. Było kilka propozycji, między innymi Stanisława Grzesiuka. Jednak za najgodniejszego patrona uznano Jana Matejkę. Pani dyrektor ogłosiła konkurs na hymn szkolny. Zwyciężyła propozycja uczennicy Joanny Kiljan. Melodię napisała nauczycielka muzyki, pani Lucyna Leska. Projekt sztandaru stworzyła nauczycielka plastyki, pani Maria Wyszomirska.
Rozpoczęły się przygotowania do uroczystości nadania imienia, w które zaangażowana była cała społeczność szkolna – dyrekcja, nauczyciele, rodzice, uczniowie. Mało kto już może pamiętać, że to właśnie wtedy wyremontowano dziedziniec szkolny, położono nową kostkę z ozdobnym wzorem. Warto dodać, że po tej kostce szły w 2001 roku dwie bardzo ważne osoby – król Hiszpanii Juan Carlos i jego małżonka królowa Sofia. Para królewska przybyła do Liceum Cervantesa i spacerem przeszła pod oknami naszej szkoły! Dosłownie! A dwie klasy zgromadzone w salach nr 10 oraz 20 miały możliwość pomachania tak ważnym osobom! Król i królowa odwzajemnili powitanie, co sprawiło obserwującym to wydarzenie nauczycielom i uczniom niezwykłą radość.Wróćmy do 21 listopada 1996 roku. Tego dnia Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Marcin Święcicki nadał naszej szkole imię Jana Matejki. Dokument ten można obejrzeć na parterze szkoły obok starego sztandaru. Nowy sztandar przechowywany jest w bibliotece. Uroczystości nadania szkole imienia, przekazania Szatndaru Szkolnego oraz odłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku szkoły odbyły się już wiosną 1997 roku. Wtedy też miał swoją premierą Hymn Szkoły. "Pieśń o Janie Matejce" śpiewał oczywiście chór pod kierownictwem pani Lucyny Leskiej. Wsród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz Warszawy, potomkowie Jana Matejki, pracownicy muzeów oraz wiele osób ze świata kultury, a także byli dyrektorzy i nauczyicel naszej szkoły.
Uroczystość miała wyjątkowo bogatą oprawę. Uczniowie przedstawili montaż słowno – muzyczny, poświęcony patronowi, min. odegrali scenkę z bitwy pod Grunwaldem. Wszak jest to chyba najbardziej znany obraz Jana Matejki. A najbardziej polski taniec? Polonez, oczywiście pięknie zatańczony przez młodzież. Zdjęcia upamiętniające to niezwykle ważne wydarzenie można obejrzeć w tej kronice, którą poznacie po złotej czcionce.
Niestety, tablica pamiątkowa – płaskorzeźba przedstawiająca mistrza, została skradziona.
Koniec papierowych kronik
Przeglądając kroniki szkolne poznajemy kolejnych dyrektorów, wicedyrektorów, nauczycieli i uczniów szkoły. Dowiadujemy się o tym, co działo się w szkole zarówno na co dzień, jak i od święta. Wszystkie ważniejsze wydarzenia znalazły swoje odbicie na kartach kroniki. I tak na przykład – wycieczka do Płocka, do Krakowa, zabawa karnawałowa, ślubowanie klas pierwszych, polonez na zakończenie roku szkolnego, nagroda dla chóru „Kolorowe Nutki”, reportaż z wycieczki w ramach Koła „Wędrowiec”, dokument współpracy ze schroniskiem dla bezdomnych zwierząt, apel z okazji Święta Niepodległości, i tak dalej aż do ….. no tak, Internet. Pojawiła się strona internetowa, co stanowiło koniec kronik papierowych.
Jak powstał Omnibus?
Po reformie systemu edukacji i wygaszaniu gimnazjów szkoła funkcjonowała w dwóch budynkach – na Zakrzewskiej i na Chełmskiej, po nieistniejącej już szkole nr 113. Klasy siódme i ósme przeniosły się na Chełmską i wraz z trzecimi klasami wygaszającego się gimnazjum nr 3 im. Józefa Piłsudskiego uczyły się w budynku ówczesnego gimnazjum.
Od kilkunastu lat dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 260 jest pani Barbara Rosz, wicedyrektorem – pani Magdalena Smolis*. Któregoś dnia pani dyrektor Rosz weszła do pokoju nauczycielskiego, mówiąc do nauczycieli:- Słuchajcie, musimy coś zrobić, żeby o naszej szkole się mówiło, by było o nas głośno. Co proponujecie?
- Konkurs wiedzy. Najlepiej dla klas drugich i trzecich. Nazwiemy go „Omnibus”.
I tak 10 lat temu powstała inicjatywa organizowania przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej Konkursu Wiedzy „Omnibus – wiem … prawie wszystko”. Początkowo konkurs miał zasięg dzielnicowy, obecnie jest to już konkurs międzydzielnicowy, w którym rokrocznie bierze udział od 20 do 40 szkół z Warszawy. Konkurs uzyskuje od kilku lat Honorowy Patronat Burmistrza Dzielnicy Mokotów, a w roku szkolnym 2020/2021 otrzymał również Honorowy Patronat Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Szkoła Podstawowa nr 260
Pracują tu mili, kompetentni nauczyciele i pedagodzy, oddani pracownicy administracyjni, lubiące dzieci panie woźne. Wszyscy oni z uczniami tworzą nową historię szkoły. Historię, w którą wkradł się wiosną 2020 roku nieproszony gość – koronawirus. Ale to już zupełnie inna opowieść.
Autor: Barbara Lisicka
Współpraca: Krystyna Romanowska
*od 01.09.2022r. dyrektorem SP260 jest p. Agnieszka Kania, wicedyrektorem p. Małgorzata Kliszewska (przyp. E.J.).